Muži ve zbrani

Každý letní slunovrat se všichni obyčejní lidé hrnou na hrad svého pána, aby mu ukázali své syny s nadějí, že budou vycvičeni na muže ve zbrani. Pro sedláka je přijetí syna do řad rytířovy domácnosti velkou ctí. Někteří mladí sedláci jsou k tomuto osudu vedeni celý svůj život, povzbuzováni v tom, aby stál vzpřímeněji a pevněji než normální sedlácké "hrby", čímž se zvýší jejich šance na vybrání. Celé ráno a odpoledne rytíř zkoumá kandidáty. Se soumrakem jsou ti nejšťastnější a nejsilnější vybráni a přivedeni na hrad, kde získávají základní výcvik a uniformu svého pána.

Odvedenec dostává mimořádnou odměnu za přijetí, ačkoli ta se příliš často rozplyne, neboť od nových rekrutů je očekáváno, že zaplatí za svou novou uniformu, vybavení a dokonce provedou i příspěvky chrámu Shallye. Je jim poskytnuto místo pod střechou (hrubá slaměná matrace ve stodole) a u stolu (hustá ovesná kaše a dušené maso) a vydělávají si žold za věrnou službu. Na papíře je jejich plat celkem štědrý, zdaleka přesahuje cokoliv, co by si rolník jinak legálně mohl vydělat, ale co voják skutečně dostane, je pouhým zlomkem této částky - pokud ji vůbec dostane. Z tohoto příjmu je totiž odčítána každá představitelná položka, od jídla a ubytování, po každou ztrátu nebo poškození vybavení - někteří škudliví páni dokonce uvalují poplatek na případné pohřby!

Muži ve zbrani

Ačkoli nijak strašlivě silní nebo schopní, muži ve zbrani poskytují rytíři jednotku vojáků, se kterou může chránit své území. Když je rytíř povolán pryč do války, bere si mnoho z těchto bojovníků s sebou, ale vždy jich ponechává dost i na to, aby strážili hrad a, pokud bude třeba, poskytli útočiště vesničanům, než se vrátí. V mírovějších dobách provádějí muži ve zbrani rutinní úkoly, sledují hranice panství a hlídkují rytířovými zeměmi.

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.