Rychlý průvodce Starým světem 5

ORKOVÉ A GOBLINI

Orkové jsou divocí nájezdníci a neúprosní válečníci, jejichž neustálé útoky hrozí tím, že zaplaví země Starého světa a ponoří celý kontinent do temného věku nekonečné a nepolevující války. Orkové vedou válku s jednoduchou bezmyšlenkovitostí, která je činí nesmírně nebezpečnými, ale, naštěstí pro jejich nepřátele, je většina jejich energie vybita ve vzájemných bojích. Goblini, ačkoli chytřejší než orkové, nejsou o nic méně válkychtiví a upřednostňují vyhýbání se boji, dokud není jejich nepřítel několikanásobně přečíslen, těžce poraněn nebo se nedívá jiným směrem (nebo ještě lépe vše najednou). Goblini jsou spíše zákeřní než silní a když přijde na vážné bojování, spoléhají na dohodu se svými orčími bratranci.

 

ZELENOKOŽCI

Zelenokožci na taženíOrkové a goblini, neboli zelenokožci, jak jsou často nazýváni, jsou v mnoha ohledech pozoruhodná stvoření. Mají tuhou a voskovanou zelenou kůži, která se časem stává strupovitou, drsnou a časem ještě tužší. Jejich krev nabývá podob od červené po fialovou nebo černou a je obvykle hustá, čpavá a mazlavá. Zdá se, že necítí bolest v takovém rozsahu jako ostatní tvorové a vyžaduje to vážné zranění, aby bylo orkovi zabráněno v boji.

 

KMENY A VÁLEČNÍ BOSSOVÉ

Všichni orkové a goblini žijí ve válečnických kmenech nebo bandách. Některé jsou obrovské a mají tisíce jednotlivců, zatímco jiné mají méně než několik set válečníků. Kmeny jsou vedeny mocnými náčelníky nazývaný váleční bossové nebo, pokud je jejich vůdce opravdu mocný, váleční lordové. Čím úspěšnější válečný boss je, tím více orků nebo goblinů se shromažďuje, aby se přidalo k jeho kmeni. Jak se kmen zvětšuje, vede jej válečný boss do bojů ve větších bitvách, takže se stane ještě slavnějším a jeho kmen ještě větším nebo je nakonec zabit a jeho kmen se rozpadne.
Je běžné najít gobliny pod nadvládou orků. V mnoha případech jsou tito posluhující goblini šťastnější v tomto údělu, protože jim to dává příležitost dokončit jakékoli plenění, okrádání a ničení, které orkové zapomenou udělat. Každý goblin ví, že orkové jsou dobří bojovníci, rozhodně lepší než goblini, takže je dobrou věcí být v orčím kmenu, dokonce i když jim jejich pánové krutě hrozí a pojídají podivínské pobudy.

 

ORKSTVÍ

Orčí a gobliní kmeny žijí po celém Starém světě v oblastech, které jsou řídce obydleny nebo kde by lidé vůbec nepřežili. Také žijí na hranicích Starého světa v oblastech na jihu a východě a právě v těchto oblastech jsou nejrozšířenější. Pokud lze něco označit za orčí domovinu, pak je to pravděpodobně oblast mezi jižní částí Hor konce světa a Černých hor, známá jako Pustiny, a předhůří Hor konce světa mezi Krvavou řekou a průsmykem Černého ohně. Tyto oblasti jsou zamořeny orčími kmeny a sousedící lidské země Hraničních knížectví jsou na tom jen o trochu lépe, ačkoli opevněná lidská osídlení udržují přítomnost lidí na samém okraji civilizace. Ve Starém světě je také mnoho orků a goblinů, zvláště pak ve vysokohorských průsmycích a v hlubokých lesích, které jsou pro lidi prakticky neproniknutelné.

 

RASY ZELENOKOŽCŮ

Orkové a goblini obývají celý svět a někteří z nich se silně adaptovali svůj způsob života. Například goblini žijící v podzemních ruinách staré trpasličí říše jsou nazýváni noční goblini a nosí temné pláště, které je chráni přes denním světlem. Lesní goblini žijí v lesích Říše, kde jezdí na obrovských pavoucích. Jiní goblini sídlí na pláních a jezdí na zuřivých vlcích. Orkové se také adaptovali na různé způsoby života. Divocí orkové jsou barbarští bratranci orčí rasy, kteří zavrhli zbroje a železné předměty a vyrážejí do bitev pomazáni zářivými barvami. Černí orkové jsou největší a nejmocnější ze svého druhu a jsou často vůdci v ostatních orčích kmenech.

 

ORKOVÉ

Orkové v bojiAčkoli někteří orkové nejsou vyšší než člověk, většina z nich je výrazně větších a největší z orků se tyčí do výšky přes sedm stop. Jsou také vcelku širocí díky velké mohutné hrudi, masivním ramenům a dlouhým notně svalnatým rukám. Orkové mají velké hlavy s obrovskými čelistmi, ale malé čelo, které skrývá širokou kost orčí lebky a nemnoho dalšího.
Navzdory jejich zjevnému nedostatku inteligence nejsou orkové stupidní - jsou prostě jen jednoduše limitovaní ve způsobech svého myšlení a konání. Ačkoli to nejsou největší myslitelé na světě, nejsou ani neschopní či nesoustředění. Když ork něco chce udělat, tak to jednoduše udělá, zatímco člověk celé hodiny váží pro a proti.
Jednoduchá bezmyšlenkovitost je jednou z nejsilnějších orčích stránek, zvláště protože si užívají bojování víc než čehokoli jiného. Když nejsou zrovna ve válce, tráví orkové většinu svého času v bojích jeden proti druhému, aby ustavili vůdcovská práva. Orčí vůdci jsou známí jako bossové, ale dokonce i bossové mezi sebou bojují, aby rozhodli, kdo bude celkovým vůdcem. To znamená, že v orčí hierarchii existuje nespočet vrstev, od bossů až k velkým bosům, válečným bossům a válečným lordům.

Válečný lord je ork, který si zařídil totální nadvládu nad svými rivaly (ať už je zabil či snědl nebo je odehnal) a nyní vede veškeré kmeny ve slavném tažení pro mrňavým rasám jako jsou lidé. Orčí život je proto stráven v neustálém bojování jak s vlastními druhy, tak proti nějakému hodnotnému soupeři. Na to je nahlíženo jako na dobrou věc, protože orkové jsou obvykle spokojeni se svým údělem, zcela šťastní, když najdou svůj konec v bitvě, pokud to znamená šanci na dobrý boj.

 

GOBLINI

Goblini jsou velikostně rozdílní, ale jsou typicky menší než orkové či lidé. Mají rychlé hbité prsty a pevný úchop - což je ideální pro dávení malých zvířat a spících rivalů. Goblini mají malé vychytralé oči a ostrý zrak, zvláště pak v temnotě. Jsou extrémně hlasití a upovídaní v oblatech, kde se orci spíše uchylují k pomalé a opratrné mluvě (jelikož věří, že rozhodný pohled a odhalení tesáků je nejlepší cestou, jak dosáhnout svého).

Goblini jsou inteligentnější než orkové a nemilují nic více než obchodování a směňování s jejich pomalomyslnými příbuznými - hlavně proto, že z toho vždycky vyjdou lépe. Mnoho gobliních kmenů je částečně nomádských, stěhujících se z planin do lesů nebo podél údolí řek a mezi horskými pasy, kde kupují, prodávají nebo kradou věci, takže mohou později znovu prodávat. Gobliní kmeny jsou často doprovázeny obrovskými karavanami kovového šrotu, získaných monster v hrubých dřevěných klecích nebo i lidí, trpaslíků a elfů, kteří byli chyceni a zotročeni.

Jezdci sedící na mohutných slinících vlcích prozkoumávají oblast před kmenem, hledají nepřátele a sledují malá osídlení, která mohou být napadena a vypleněna.

Někteří z goblinů se tímto způsobem obchodování mohou stát velmi bohatými. Opravdu úspěšný gobliní obchodník nosí nespočet prstenů, ornamentální dýky, meče a tu největší helmu, která mu, byť nepohodlně, může držet na hlavě. Jiní utrácejí své nečestné zisky na rychlých spřeženích, na kterých vzájemně závodí a pokoušejí se překonat své soupeře v tom, kdo má nejrychlejší nebo nejzářivější prostředek.

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.