Zlatý Trůn

Zlatý Trůn je masivní kybernetický život podpůrný stroj využívající vyspělé pradávné biomechanické technologie, který má schopnost rozšířit psychické schopnosti. Trůn byl upraven Adeptus Mechanicus pod vedením Císaře lidstva těsně po Horově Kacířství a nyní udržuje při životě právě Císařovo smrtelně zmrzačené tělo. Přestože jeho pomalu hnijící fyzická podoba, sedící nehybně uvnitř Zlatého Trůnu, se rozpadá, jeho mysl zůstává ve warpu aktivní, neustále udržuje maják Astronomican, který Impériu umožňuje mezihvězdné warpové cestování.

Zlatý Trůn se nachází na Teře, hluboko uvnitř kontinentálního komplexu Císařského paláce, konkrétně v oblasti, kde se kdysi nacházely Himaláje. Leží v hluboké podzemní komoře za Bránou věčnosti, v takzvané Sanctum Imperialis, postavené pod tím, co kdysi bývalo Mount Everestem.

Jak se 41. tisíciletí začalo schylovat ke konci, v tom co mnozí pesimističtí imperiální historici začali nazývat časem konce Impéria lidstva, Adeptus Mechanicus ke svému obrovskému zděšení objevilo, že mechanismy Zlatého Trůnu pomalu selhávají, organizace samotná dnes už přitom neovládá znalosti, jak opravit tuto prastarou technologii. Pokud se něco neudělá, Zlatý Trůn se nakonec rozpadne a Císař lidstva zemře, jeho duch se vzdá warpu a znovu zanechá veškeré lidstvo v temnotě - a připraví půdu pro konečnou spásu lidstva.

 

Historie

Zařízení, které se stalo Zlatým Trůnem, jehož přesný původ v období Temného věku technologie není v současné době znám, bylo objeveno Císařem lidstva ve 29. tisíciletí během válek o sjednocení Terry, pohřbeno hluboko pod obrovskou a nehostinnou pouští v Asii. Tato událost se stala v době ještě před stavbou Císařského paláce, ačkoli přesné datum již není známo. Původní Císařův účel pro Zlatý Trůn (nebo základní zařízení, které kolem byl Trůn později postaven), byl ten, že měl posloužit jako brána do eldarské sítě nacházející se na Teře.

Před vypuknutím Horovy Hereze, po dobu několika staletí, vedl Císař desetitisíce technokněží v úpravách Trůnu tak, aby mohl být uveden do provozu jako základ pro vstup do eldarské sítě. Tento projekt zamýšlel poskytnout prostředky k okamžitému mezihvězdnému cestování mezi světy novorozeného Impéria lidstva, takže nebezpečné lety přes warp by se staly zbytečnými, a doslova by tak spojil všechny části lidstva a vytvořil by skutečnou jednotnou lidskou rasu, která předtím v historii nemá obdoby. Císař věřil, že tato úroveň jednoty je nutná, pokud má lidstvo opravdu uspět a prosperovat v tak nebezpečném vesmíru.

 

Zničení projektu

Po více než dvou staletích Velké křížové výpravy se Císař Lidstva rozhodl opustit přímé vedení vojenských záležitostí tohoto tažení a přenechat jej svým synům, primarchům. Sám se pak vrátil na Terru, aby dohlížel na vznik administrativního aparátu, který měl vládnout novému galaktickému Impériu. Krom toho se také věnoval práci na Zlatém trůnu. Celý projekt byl pod největším tajemstvím a dokonce ani Primarchové netušili, co přesně dělal Císař v ústraní svého Laboratoria. Odhalením tohoto tajemství mohl stvořit spoustu rozhořčení, šoku nejen u lidstva, ale i u primarchů, kterého by pak mohly využít zhoubné síly Chaosu.

Poté co se Císař vrátil na Terru a předal velení Velké křížové výpravy do rukou svého oblíbeného syna, Hora Vojevůdce, Magnus Rudý, primarcha legie Tisíců Synů, jeden z největších čarodějů, jehož duchovní schopnosti byly jen kousek za těmi Císařovými, předpověděl konečnou zradu Hora. Magnus byl jedinou osobou, mimo těch, kteří již pracovali na Zlatém Trůnu, který věděl o existenci eldarské sítě a jejího možného využití pro lidstvo.

Magnus chtěl varovat Císaře o tom, co se stane, a tak si psychicky vynutil cestu do sítě a po dlouhém hledání našel portál Terry, který byl součástí komplexu Zlatého Trůnu. Nic netušící o Zlatém Trůnu nebo práci na něm, si vnutil cestu do místnosti. Následná výbušná síla jeho psychického vstupu zničila komplikované a složité práce na Trůnu, zabila tisíce technokněží a odkryla Terru a Císařský palác warpu. Stejně tak zničila psychické odstínění a fyzické bariéry portálu Zlatého Trůnu. Jak si Magnus vnutil vstup do sítě, zanechal po sobě cestu, kterou využilo nesčetné množství stvoření warpu a mnohem horších stvůr. Jak se jim ale podařilo zorientovat se v labyrintu sítě a vtrhnout na Terru v současnosti není známo.

Zdá se, že jádro přístroje Zlatého Trůnu přežilo havárii, a po katastrofě bylo opraveno Adeptus Mechanicus. Ale Císařův projekt ležel nedokončený v troskách a předtím než mohl být projekt obnoven, vypukla Horova Hereze a síly Chaosu začaly obléhat samotnou Terru.

 

Současnost

Zlatý trůnPo smrtelných zraněních, která Císař utržil při souboji s Horem na jeho bitevní bárce na orbitě, bylo Císařovo umírající tělo umístěno do Zlatého Trůnu, po jeho rychlých úpravách podle pokynů primarchy Rogala Dorna, tak aby se zabránilo Císařově smrti. Působící jako složitý stroj podpory života, Zlatý Trůn nyní drží seschlé a pomalu se rozpadající tělo Císaře ve stázi a zachovává jeho mysl a vůli, které pocházejí warpem a udržují duchovní maják Astronomican.

Císař pravil, že se bude neustále snažit držet temné síly Chaosu na uzdě tak, že se lidstvu může dařit v galaxii i bez něj. Není známo, zda Císařova schopnost chránit jednotlivé lidské bytosti před silami Chaosu pramení z poškozeného portálu Terry nebo jiného zařízení patřícího ke Zlatému Trůnu. Může to být stejně tak jako byly síly Chaosu utvořeny díky kolektivní duchovní víře a strachu lidstva z jiných ras v galaxii, tak kolektivní víra lidstva v Císaře umožňuje jeho duchu ve warpu čerpat neobyčejnou sílu z jejich víry v Pána lidstva jako božské bytosti.

Astronomican vyžaduje velké denní množství obětí psykerů pro správné fungování a také pro Císaře, který je díky tomu schopný se dál udržovat při životě na Trůnu. Trůn je udržován technokněžími, ale jak plyne čas, nároky Trůnu jsou čím dál těžší a větší. Jen velmi málo imperiálních úředníků spatřilo Zlatý Trůn na vlastní oči. Ve skutečnosti většina lidí, kteří spatří trůn, jsou buď jeho oběti nebo elitní skupina tří set válečníků Adeptus Custodes stojících na stráži u Císaře.

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.