Masakr v Kolothské rokli

Útok Tau na Nimbosu byl jedním z mnoha v soustavě Koloba a ohlašoval novou vlnu rozpínání této cizí rasy po východní hranici. Imperiální síly byly špatně rozmístěné na to, aby se s touto hrozbou dokázaly vypořádat; většina flotily Segmentum Ultima se účastnila honů na flotily tyranidů roztříštěné u Icharu IV. Než mohla být k boji s Tau shromážděna přiměřená armáda, trvalo by to řadu měsíců. Proto byl k nejbližšímu kmenovému světu Tau, T’olku, vyslán imperiální vyslanec pod ochranou vesmírných mariňáků z kapituly Imperiálních Pěstí, s pokynem zahájit protahované vyjednávání, které zpozdí hlavní útok Tau.

Každým dnem stráveným jednáním byla odplata imperiálních sil blíž Nimbose a dávala obleženým kolonistům šanci, že se proti útočníkům udrží. Svět T’olku je však mezi Tau věhlasný moudrými radami, diskusními a diplomatickými dovednostmi svých obyvatel a pokusy zdržet útok Tau byly neúspěšné. Na Nimbosu dopadla plná síla Tau vedených velitelem přezdívaným Jasnomeč. Kolonisté bojovali do posledního, závěrečný útok nepřežila jediná duše. Když si o čtyři měsíce později imperiální jednotky probojovaly cestu na povrch Nimbosy, nalezly Tau dobře zakopané a připravené na hlavní útok. Jasnomeč nechal imperiální gardu, ať se rozbíjí o jeho obranu, než, stejně jako O’shovah proti orkům, provedl řadu agresivních nájezdů, při kterých lehce kroužil kolem nemotorných imperiálních regimentů. Nakonec, při akci imperiálními učenci pojmenované Masakr v Kolothské rokli, lapil Jasnomeč imperiální vojska do pasti v úzké rokli a systematicky je zničil během tři hodiny trvajících jatek. Existují záznamy, že krátce po Nimbosské válce byl Jasnomeč odvolán zpět na T’au, aby byl, jak někteří věří, pokárán za nemilosrdnost svých taktik.

Jedinou slabou stránkou Tau jsou jejich nedostatečné schopnosti v boji muže proti muži. Zdá se, že Tau považují souboj na blízko za brutální, necivilizovanou záležitost a vyhýbají se mu, jak je to jen možné. V bitvě nejsou Tau o nic zručnější ani silnější než člověk. Bitevní obleky jim propůjčují větší sílu, ale nijak nezlepšují jejich schopnost bít se. Pokud se boj odehrává na krátkou vzdálenost, jsou zranitelní, a aby tuto slabinu vyvážili, zahrnuje část říše Tau světy cizácké rasy známé jako Krootové. Tito námezdní válečníci jsou hrozivou rasou kanibalů, excelující v soubojích na blízko. Po jejich boku se jich účastní také dravá, hryzající psiska a nemotorná zvířata nesoucí na hřbetech děla. Zničení těchto stvůr by mělo být samozřejmostí, protože se často stává, že hodují na mrtvém mase svých protivníků. Také není neobvyklé, že infiltrují bojiště. Každý imperiální velitel by se proto měl ujistit, že zvědové a hlídky se mají před těmito cizáky, kteří se pokoušejí nenápadně proplížit kolem nich, na pozoru.

Uživatelská sekce: 

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.