Nagash III. - Nagash Nezničitelný

Nagash byl znovu poražen. Snad se mohlo zdá, že toto pradávné zlo už definitivně vymizelo ze světa, ale temný nekromant se nedal jen tak zničit...

 

Kadon a rozkvět Mourkainu

Šílený a blouznící Alcadizaar se nakonec doplahočil k vodám Slepé řeky, protékající Horami konce světa, a v nich zahynul. Jeho tělo bylo proudy neseno i s korunou až do Zlozemí. V té době to byla divoká země, kde kmeny lidí válčily s tlupami orků. Alcadizaarovo zmrzlé tělo bylo nalezeno v tajícím sněhu Kadonem, šamanem jednoho z kmenů.

Kadon v mrtvém viděl velkého vládce a na jeho počest se mu rozhodl vybudovat mohylu. Šaman našel i korunu, ve které přebývala část Nagashových sil, a ty jej zkazily. S temnými myšlenkami přikázal lidem vybudovat kolem hroby velké město a nazval jej Mourkain. Pro lidské kmeny v té chvíli nastala zlatá doba, neboť se jejich říše rozpínala a orci byli vyhnáni do Hor konce světa.

Kadon však dále propadal temnotě a ovládán zlými myšlenkami znova sepsal devět Nagashových knih, vázaných v lidské kůži a psané krví. Koruna mu ukazovala vize a šaman díky nim obnovil Nagashův kult jako státní náboženství, uctívaje ho jako boha. Nakonec byl nalezen i nekromantův spár a Kadon, sám již mocný černokněžník, z něj udělal silný artefakt. Do města se dostali i upíři, Ushoran byl jedním z největších, přeživší upíří otec prchající z Lahmie.

Následně pak armády ovládané jeho vůlí zaútočily proti zdem Barak Varru, ale ten odolal a nemrtví byli trpaslíky poraženi v několika bitvách. Nakonec z hor sestoupili orkové. Někteří říkají, že Kadon byl zabit Ushoranem, který převzal jeho vládu, jiní, že království zaniklo před Ushoranem a na jeho místě vzniklo království Strigoi. Pravdou je, že Kadon i jeho říše byli smeteni bojechtivostí zelenokožců.

Morath, jeden z Kadonových žáků, si vzal Korunu čarodějnictví a spolu s přeživšími prchal na sever, a pak dál, až do Středového pohoří, kde v ruinách založil Bronzovou pevnost, která odrážela pochmurné vzpomínky na Mourkain, po kterém se dnes již nedají nalézt téměř žádné stopy. V té době povstala i Sigmarova Říše, vzkvétala a zdálo se, že jí nemůže nic odolat. Sigmar spojil kmeny lidí a jeho Říše je chránila před všemi hrozbami

Ale pomaličku se začaly objevovat zprávy, že se navrací dávné zlo. Shromáždění třinácti věřilo, že zničilo Nagashe. Ale mýlilo se, tak mocná bytost nemohla být zahubena nijak snadno. Nagash byl připraven na možnost, že zemře, a tak byla část jeho ducha uložena do koruny. Trvalo téměř 1111 let, než se kousek po kousku, díky temné moci Černé pyramidy, dokázal ve svém sarkofágu opět zhmotnit.

 

Nagashův návrat

Když se Nagash opět obrodil a povstal ze smrti, vystoupil na vrchol své Černé pyramidy a hřál se v její temné síle. Ačkoli i teď byl nade všemi mocným, byl pouhým stínem svého dřívějšího já. Byl oslaben a jeho useknutá ruka se nedokázala obnovit - velká část sil zbyla ve ztracené koruně a jeho pařátu. Znovu začal přikazovat mrtvým, ale ti jej po smrti nenáviděli stejně jako zaživa, a tak je Nagash nedokázal ovládat všechny. Tak se rozhodl zaútočit proti hrobkovému králi Settrovi.

Většina králů se vzbouřila a v Khemri vypukla další válka. Stejně tomu bylo i v dalších městech – a po urputném boji byl nakonec Nagash podruhé vyhnán ze své domoviny. Tím vznikla Hrobková království dávno zesnulých králů Nehekhary. Settra Nezničitelný si nakonec v boji, ve kterém každý vládce bojoval s každým, podmanil Khemri a nakonec i celou Nehekharu.

Nekromant se rozhodl, že znovu ve svůj prospěch využije chaotitu, vydávaje se na sever po cestě, kterou již kdysi kráčel. Za ním pochodovali pískem pokrytí kostlivci. Když došel k branám Nagashizzaru, zjistil, že je pevnost obsazena skaveny, kteří se zde díky zásobám chaotitu rozmnožili. Nagash proklel nejvyššího krysáka, který padl mrtev k zemi, a několika slovy otevřel zapečetěné brány, které kdysi vztyčil. Během jediné krvavé noci patřila pevnost zase nemrtvým. Ale chaotit byl téměř vyčerpán.

Všechna skavení zařizení byla zničena – a na odplatu vyslala Rada třinácti další armády, ale ty byly odraženy lichem Arkhanem Černým, který se znovu připojil ke svému pánovi. V zaprášených kovárnách si Nagash vytvořil kovový spár ze zlata a stříbra, aby jím nahradil svůj pahýl. Také si dočasně vytvořil novou korunu. Ale byl pořád slabý a potřeboval své ztracené artefakty. Svou mocí začal zotročovat duchy mrtvých a jejich výslechy se pomalu dozvídal, co se dělo během jeho dlouhé nepřítomnosti. Dozvěděl se o Alcadizaarově šílenství a smrti. A jeho mysl se pomalu začala upínat směrem k severu, kam nekromant Morath odnesl jeho Korunu čarodějnictví.

Aniž by měl tušení, na Morathovu pevnost zaútočil Sigmar, odrážeje první vpád Chaosu, a vzal ji do svého držení. Koruna na něj dlouho měla temný nekromantův vliv, ale císař Říše jej překonal a korunu bezpečně ukryl. Nagash si své výtvory žárlivě střežil a nikdy nesloužily komukoli jinému, než jemu.

 

Říše a Koruna čarodějnictví

Maskován a zahalen se Nagash tajně vydal na sever vzít si to, co bylo jeho. Nadvládu nad světem. Kráčel přes země orků i hory trpaslíků, potkal uctívače Chaosu, až dorazil do ruin elfského města Athel Tamara. To začal budovat jako svou předsunutou základnu a odtud pátral dál. Morath byl mrtev a tak se nekromant rozhodl vyslat k Císaři posla se svým požadavkem.

Nagash v boji proti Sigmarovi

Sigmar odmítl vyjednávat s takovou odporností a tutp věc zahubil. Nagash tedy začal sbírat sily a na svůj rozkaz nechal povstat hordy mrtvých, kráčejících po boku temných stvoření, z nichž jedním z největších byl Krell.

Nemrtví se pak vydali na pochod a nebylo sil, které by je zadržely. Ničili, plenili a jejich postup směřoval k hlavnímu městu Říše. Sigmar vyslal k trpaslíkům o pomoc a ti odpověděli.

Na koci jara roku 15 říšského kalendáře se armády dobra a zla utkaly v bitvě u řeky Reik před branami Reikdorfu. Hordy mrtvých narazily do seskupených řad a zdálo se, že ty povolí, ale Sigmar vedl protiútok přímo proti Nagashovi, jedoucím na temném voze. Císař na něj vyskočil a během souboje byli oba shozeni na zem mezi kupy těl. Krutý souboj trval hodinu, během něj byl Sigmar otráven, ale nepovolil a jak tlačil nekromanta pryč, následovaly jej všechny říšské jednotky. Ty zatlačily nepřátele až ke břehům, ale Nagash povolal zbylé upíry a ukázal směrem na Císaře. Ovšem v té chvíli jej upíři odmítli poslechnout a přijít mu na pomoc.

Sigmar se k nekromantovi probil a z posledních sil Ghal Marazem rozdrtil Nagashovu lebku a zabránil tak uskutečnění jeho strašlivých vizí. Podle Mannfreda von Carsteina měla tato událost za následek prokletí všech upírů, neboť je Nagash za jejich neochotu s posledním výkřikem všechny proklel, aby se obávaly Sigmarovy síly či jiných modliteb k bohům dobra. Kostlivé hordy se rozpadly, ghůlové a upíři utekly. Jen ta nejsilnější stvoření se dokázala udržet a prchla plenit do okolí, pronásledována lidmi.

Říše opět přetrvala, ale za velkou cenu. Celé tři kmeny byly vyhlazeny, Jutonové, Brigundiané a Menogothové. Trvalo několik měsíců, než se Sigmar dokázal opět postavit na nohy, ale nikdy už nenabyl své původní síly. Krell byl poražen a zabit Císařem v bitvě u Ledového jezera roku 16 imperiálního kalendáře a uvězněn v magickém hrobě v Šedých horách. Zanedlouho po této události Sigmar opustil zemi lidí, aby se v srdcích lidí vrátil jako bůh.

 

Nagash se opět vrací

Uběhlo několik staletí, než se Nagash dokázal znovu zhmotnit v Černé pyramidě, roku 1666 říšského kalendáře povstávaje ze smrti. Jeho síla byla opět o něco menší, dostal za vyučenou, i když byl stále tou nejmocnější bytostí v dějinách. Do budoucna se rozhodl být opatrný a usadil se v Nagashizzaru jako bledý, vyčerpaný stín.

Ve světě pořád existovalo dost sil, schopných se mu postavit, a proto se rozhodl využívat jiných, jako třeba Heinricha Kemmlera následovaného Krellem a dokonce snad i Mannfreda von Carstein, jenž nese talisman původem z Khemri, nejspíše Oko Khemri, dříve patřící upírovi Adolphu Kriegerovi.

Tak se Velký nekromant stal jednou z nejmocnějších bytostí, která inspirovala i řadu dalších, oživené nejrůznějšího původu, jako Heinricha Kemmlera, Fredericka van Hala, Dietera Helsnichta a mnoho dalších.

Nagash

Koruna čarodějnictví se za ta léta ztratila, až ji v ruinách Todtheimu našel orčí vůdce Azhag Vrahoun. Koruna mu zakalila mysl a obdařila jej velikou inteligencí, díky které vedl roku 2515 bleskový útok na Říši. Vše se zdálo být ztraceno, až nakonec v bitvě Osterwaldu Azhag padl, zabit Wernerem von Kreigstadtem, velmistrem Rytířů Pantera. Velký theogon poté Korunu uzamkl v Sigmarově chrámu v Altdorfu na věčnost.

A teď, v této chmurné době, možná nastal onen slibovaný soumrak lidstva, sužovaného nespočtem zla...

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.