Rebelské stíhačky ve Star Wars

Rebelové bojující proti despotickému Impériu a jeho služebníkům byli až do porážky svého úhlavního nepřítele nepříliš početnou frakcí, která se nemohla postavit svým protivníkům v přímém boji. Jejich úderná síla tak odpovídala jejich hlavní taktice, akcím typu udeř a uteč, a zahrnovala tak zejména lehké stroje schopné překvapivých útoků a následného rychlého stažení.

I po smrti Císaře zůstalo jádro vojenské moci Nové republiky především ve schopnosti nasadit tyto lehké stroje pilotované dobře vycvičenými a zkušenými piloty. O jejich dobrodružstvích vypráví řada knih či komiksů z tohoto univerza, například série Eskadra Rogue. Nemluvě o tom, že vesmírné souboje tvoří i důležitou součást obou filmových trilogií Hvězdných válek.

V tomto článku se krátce podíváme na tři z těch nejčastěji užívaných a nejznámějších modelů vesmírných lodí na straně Aliance neboli Rebelů. Dojde na silně vyzbrojený Y-wing, bitevník B-wing i na zřejmě nejpopulárnější a nejikoničtější stroj Star Wars, stíhačku X-wing.

Y-wing

Stíhací bombardér Y-wing dlouhou dobu tvořil kostru rebelských stíhaček. Oproti ostatním typům nicméně trpěl omezením ve své relativně nižší rychlosti. Tu však vyrovnával silnějším opancéřováním a účinnější výzbrojí. Oproti stíhačům X-wing byl spíše používán jako útočný bombardér, který si měl probojovat svou cestu k bombardovanému cíli a nestarat se o eliminaci nepřátelských strojů.

Těžký bitevník B-wing byl nasazen po bitvě o Yavin jako náhrada pomalých Y-wingů. Produkce tohoto kříž připomínajícího stroje však byla nákladná a složitá. Nemluvě o náročnosti na samotné piloty, protože tento stroj patřil mezi ty nejtěžší na ovládání. U Endoru tak bylo nasazeno jen několik těchto strojů a ani poté nebyl jejich nástup příliš rychlý. I tak byl ale B-wing pravidelně využíván k bombardovacím misím, k soubojům stíhačů se podobně jako Y-wing ukázal spíše nevhodným.

B-wing

Hlavní tíhu vesmírných soubojů mezi stíhačkami tak nesl X-wing. Tato stíhačka byla výborným strojem, který byl silnější než její imperiální protivníci. Není bez zajímavosti, že vývoj X-wingu původně probíhal pro samotné Galaktické Impérium, ale jeho konstruktéři nakonec jeho plány vydali rebelům.

A byl to právě X-wing pilotovaný Lukem Skywalkerem, který zničil během bitvy o Yavin první Hvězdu smrti, skrz odvážnou akci původní Eskadry Rogue, ve které se nejenom ukázaly skvělé schopnosti pilotů, ale i tohoto stroje.

X-wing

Tak to je přehled tří z nejznámějších stíhaček používaných Rebely a vznikající Novou Republikou. Krom nich alianční síly využívaly i řady dalších strojů, které však hrály spíše menší roli. Pokud vás zajímá více, tak se podívejte do některé z četných encyklopedií a publikací o univerzu Star Wars, jistě v nich naleznete mnoho dalších podrobných informací.

 

Zdrojem obrázků rozsáhlá online encyklopedie o Star Wars Wookieepedia

Běžná sekce: 

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.