Kráčedlo AT-ST

AT-ST Kráčedlo AT-ST (terénní průzkumný transportér), je dvounohým kráčedlem používaným Galaktickou republikou během Klonových válek a zejména Impériem během Galaktické občanské války. AT-ST bylo kvůli svému tvaru a chůzi přirovnáváno ke kuřeti. Byl to lehký pozemní bojový stroj schopný překonávat různorodý terén. Základní model byl vybaven na čumáku umístěným těžkým blasterovým kanónem, blasterovým kanónem na bocích a granátometem.

AT-ST byla navržen jako průzkumný stroj k útokům typu udeř-a-uteč. Byl mnohem menší a méně opancéřovaný, než jeho bitevní druh AT-AT, nicméně stále dokázal odolávat standardní blasterové palbě. Vůči těžké laserové střelbě a raketám už byl nicméně zranitelný - stejně jako k útokům na své nohy či boky. Vstupní poklop na jeho vrchu rovněž nebyl dostatečnou ochranou proti silným tvorům, který jej dokázali odervat.

Na čumáku umístěný zdvojený kanón AT-ST byl využíván jako protipancéřová zbraň s efektivním dosahem až dvou kilometrů, zatímco boční kanón a granátomet sloužily proti pěchotě. Posádku tohoto 8,6 metru vysokého stroje tvořili dva piloti imperiální armády a AT-ST měl navíc nosnost dalších 200 kilogramů nákladu. V rovném terénu dokázal AT-ST vyvinout rychlost až 90 kilometrů za hodinu, nicméně ta v obtížnějším terénu rychle klesala.

Návrh AT-ST pocházel z kráčedla AT-XT vyvinutého inženýry Rothany na počátku Klonových válek. Nejranější modely se pak do těchto bojů i zapojily, byť skutečný rozkvět zažily až za Impéria, kdy byla centrem jejich výroby Balmorra. Imperiální velitelé jej posléze využívali jako víceúčelovou zbraň vynikající pro boj proti pěchotě a lehce opancéřovaným vozidlům, stejně tak vhodnou k ochraně důležitých jednotek a ke hlídkování v nepřátelských oblastech.

Běžná sekce: 

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.